Kémiaórán megtanulhattad, hogy „a víz nem más, mint egy színtelen, szagtalan és íztelen folyadék”. Ha ebből indulsz ki, úgy tűnhet, hogy teljesen mindegy, milyen vízzel főzöd a kávét…
Olvastad az előző cikket? Akkor jól tudod, hogy egyáltalán nincs így! Összefoglalva, a csapvíz szűrése kettős célt szolgál: egyrészt finomabbá teszi a kávé ízét és javít az ital állagán, másfelől megvédi a kávéfőző gépet a makacs vízkőlerakódástól. Vizsgáljuk meg közelebbről, milyen lehetőségeid vannak a víz lágyítására és tisztítására!
Víztisztító berendezések – nem csak kávéhoz
A vízvezeték hálózatra csatlakoztatható berendezésekről nem beszélnék sokat: családi házban működhet, de panellakásban való telepítése lehetetlen küldetés. Ami már érdekesebb számodra, az a helytakarékos, csapra szerelhető illetve a konyhapult alatt elhelyezhető háztartási víztisztítók. Ez nagyon fontos: víztisztító ≠ vízlágyító! Előbbi eltávolítja a káros anyagokat, ugyanakkor a vízkeménységért felelős kalcium- és magnéziumsók mennyiségét nem csökkenti. Azért, hogy a bérbe adott kávégépeket megóvjuk a korai meghibásodástól, kabinetes vízlágyítót szoktunk alkalmazni, melynek lényege, hogy a benne található műgyanta magához köti a vízben nehezen oldódó, ezért kiválást okozó magnézium és kálcium ionokat és vízben jól oldható, ezért kevésbé kiválást okozó nátrium ionokra cseréli őket (nem is mennék bele ennél jobban a fránya kémiába).
Kávéfőzés barista módra: vízlágyító szűrők, betétek
Egy profi vízlágyító szűrő kettős funkciót lát el: amellett, hogy megtisztítja a vizet a káros anyagoktól, meggátolja a kávéfőző vízkövesedését. Vízlágyítás + víztisztítás = mennyei íz, telt aromák, selymesen lágy crema.
Hogyan válassz?
Nézzük példának a Coffe X-Presso kínálatában megtalálható DELONGHI DLSC002 vízlágyító szűrőt, mely a gép víztartályába egyszerűen behelyezhető. Jó tanács: ne csak a márkára, hanem a kávéfőző konkrét típusára is figyelj oda! Ez a praktikus eszköz például a BCO 410/420 850/860 EK ECAM 21 ../ 22../ 24../ 26.. , ESAM 66 ../ 67../ 69.. De’Longhi kávéfőzőkkel kompatibilis, és 60 liter vizet képes lágyítani, illetve tisztítani (ez akár 1200 adag szuperfinom presszókávét is jelenthet). Ne felejtsd el a szűrőt néhány havonta lecserélni!
A cikk végére értem, azonban egy dolog kimaradt: legközelebb a víztisztító kancsókról fogok bővebben beszélni, ami úgy gondolom, önálló írást érdemel!