Mostanában egyre nagyobb divat a cold brew fogyasztása, – ám még nem annyira elterjedt, mint a forró kávé. Fontos felhívnom a figyelmed, hogy a cold brew nem egyenlő a jeges kávéval, mely forró kávé jéggel szervírozva, előbbi pedig egy hideg áztatási folyamat eredménye.
Hogyan készül?
Míg a forró kávénál a víz hőmérséklete és a rövid idő a fontos, addig a cold brew-nál a rászánt idő a leglényegesebb faktor: jellemzően 12-24 órára áztatjuk be a kávét, ezzel az eljárással pedig ugyanaz az alapanyag egy teljesen másik arcát mutatja: egy más ízvilágot tár eléd.
Arra azonban figyelned kell, hogy ilyenkor ajánlatos több kávét használnod, pontosan a megváltozott hőmérséklet miatt!
Kevesebb koffeint tartalmaz?
Lehet, hogy ez egy kényes kérdés, hiszen kávé és kávé között is hatalmas eltérések jelentkezhetnek, de általánosságban azt mondhatom, hogy a hideg áztatási folyamat hatására kevesebb koffein oldódik ki a kávéból – még úgy is, hogy sokkal több ideig áztatjuk, mintha forrón innánk a kedvenc italunkat. Node! Ez meg csak akkor igaz, ha ugyanannyi kávét használunk a cold brew eljárás során, mintha forrón áztatnánk a kávét. Viszont, mivel a cold brew eljárás több kávét igényel – jellemzően 2x, 2,5x annyit, mint a forró folyamatoknál –, ezért a koffeintartalom is megnövekszik.
A kávé új íze
Az eltérő hőmérsékletnek köszönhetően a hidegen áztatott kávénak az aromája is megváltozik:
- a sokak által nem kedvelt kesernyés íz eltűnik,
- ráadásul eltérő ízkarakterek is megmutatkozhatnak.
Ennek az az oka, hogy mivel nincs magas hőmérséklet, ezért a savak kevésbé oldódnak ki. Ugyanz a helyzet a többi összetevővel is: másképp reagálnak a változásokra.
Na ez az ami miatt azok is bátrabban fogyaszthatják a cold brew-t, akik gyomorbántalmakkal küzdenek.
A cold brew kávé tehát nem az ördögtől származik, és mindenképpen érdemes egy esélyt adni neki, megtapasztalni.
+tipp:
A cold brew-t ugyanúgy ízesíthetjük, mint a többi kávés italt, legyen szó tejről vagy édesítőtermékekről.